- today
- label Tipy
- favorite 0 Má rád
- remove_red_eye 27069 Navštěvuje
Syntetická kůže, umělá kůže nebo ekokůže – bez ohledu na termín se jedná o materiál, který se stává stále běžnější náhradou přírodní kůže. Především je to způsobeno obavami spotřebitelů o dobré životní podmínky zvířat a skutečností, že jejich výroba je levnější. Díky tomu je ekokůže dostupná za atraktivní ceny. Mimo jiné z těchto důvodů tatoeko kůže pomalu vytlačuje přírodní materiál z trhu. Vysvětlíme vám, co to vlastně ekokůže je a zda se vyplatí si ji vybrat.
Eko kůže – co to je?
Ekokůže je především alternativou k přírodní kůži. Je vyroben ze syntetického materiálu, obvykle polyesteru. Má mnoho výhod, a proto roste zájem spotřebitelů. Nejčastěji se jí říká eko, umělá nebo syntetická kůže - získává si stále větší oblibu mezi lidmi, kteří oceňují vzhled a texturu pravé kůže. Velmi často se používá v čalounictví, zejména při výrobě čalounění sedacích souprav, rohových sedacích souprav nebo křesel. Představujeme klady a zápory ekokůže.
Výhody ekokůže
Kromě nižší ceny je ekokůže ceněna i pro své další vlastnosti. Zde jsou některé z nejdůležitějších:
- pohodlí a flexibilita,
- snadná údržba – ekologická kůže se čistí mnohem snadněji než přírodní kůže,
- odolnost proti jakékoli deformaci a mechanickému poškození,
- odolnost vůči povětrnostním vlivům – déšť nebo slunce výrazně neovlivní stav pokožky,
- všemohoucnost a trvanlivost.
Výběrem ekokůže šetříme nejen peníze, ale i utrpení zvířat. Snadněji se udržuje a je voděodolný, což z něj dělá ideální potahový materiál.
Nevýhody ekokůže
Bohužel, stejně jako všechno ostatní, má i ekokůže několik nevýhod. Nejproblematičtější je nedostatečná prodyšnost. Syntetická kůže brání správné cirkulaci vzduchu, protože nemá přirozené póry. To má za následek větší riziko, že se materiál zahřeje a zadrží vlhkost vedle pokožky. To může vést k nadměrnému pocení nebo podráždění pokožky. Ekokůže také někdy praskne – ale při správné údržbě to není velký problém.
Má ekokůže stejné vlastnosti jako přírodní kůže?
Přírodní kůže je materiál, který je po staletí ceněn především díky své vysoké náchylnosti k tvarování a dostupnosti. V současné době je etika získávání přírodní kůže problematická – obrovské farmy existují pouze za účelem získávání kůže.
Když už mluvíme o tendenci ekokůže praskat, je třeba si uvědomit, že přírodní má také tuto nepříjemnost. V obou případech může správná péče zabránit prasklinám, takže oblečení, nábytek a doplňky si udrží svůj krásný vzhled po dlouhou dobu. Hlavním rozdílem z hlediska vlastností je propustnost vzduchu. Přírodní kůže se přizpůsobí tělu a nereaguje na vysoké teploty zahříváním. Na druhou stranu syntetická kůže, přestože je voděodolná, může za slunečného počasí dráždit pokožku.
Jak se starat o ekokůži?
Na rozdíl od přírodního materiálu nevyžaduje ekokůže složité postupy péče. Uvolněné nečistoty, jako je písek nebo drobky, by měly být vysáty nebo jednoduše smeteny. Ekologický kožený nábytek se také vyplatí otřít vlhkým hadříkem, abyste se zbavili nevzhledného prachu. Malé množství pracího prostředku určeného pro ekologickou kůži si dobře poradí s vážnějšími skvrnami. Namočenou ekokůži je třeba sušit při pokojové teplotě nebo otřít suchým ručníkem. Je třeba si uvědomit, že jakýkoli materiál vystavený nesprávné péči se zhoršuje a stárne – v první řadě byste měli věnovat pozornost štítkům a doporučením výrobce.
Shrnutí
Kůže je materiál, který už léta nevyšel z módy. Můžete se tedy spolehnout na to, že bude přítomen v každodenním životě každého z nás po dlouhou dobu – ať už přirozený, nebo umělý. Výhody a nevýhody ekokůže by měly být předmětem vašeho vlastního úsudku a měli byste se sami rozhodnout, zda to bude správná volba. Hodně samozřejmě záleží na aplikaci. Možná to není dobrý materiál na rukavice, ale bude perfektní jako zateplená, nepromokavá podzimní bunda. Náš velkoobchod s látkami v Poznani nabízí široký výběr nejkvalitnějších materiálů - objednejte si vzorky a přesvědčte se sami o našich vynikajících produktech.