Eko kůže a přírodní kůže
Přírodní kůže hnědá cihla
Prolamovaná přírodní kůže
Přírodní kůže světle hnědá
Přírodní kůže otřená
Eko kůže béžová s růžovou
Eko prolamovaná kůže světle duhově růžová
Eko krajta kůže
Laserem řezané květiny z ekokůže
Eko kůže rybí šupiny béžová
Šachovnicová ekokůže
Šachovnicová ekokůže
Černý guipure s ekokůží
Kůže je nejstarším materiálem používaným člověkem. Odolný, prodyšný a chrání před chladem. Spojujeme si ho s něčím kvalitním, nadčasovým a elegantním. Používá se k výrobě oděvů, obuvi, doplňků, jako jsou kabelky nebo rukavice, a v čalounictví.
Přírodní kůže je i přes své mnohé výhody drahá, a proto vznikla alternativa k ní ekokůže, známá také jako umělá kůže nebo kůže. Používá se k výrobě stejných oděvů a každodenního použití jako přírodní kůže, díky pokročilým technologickým procesům je jí klamně podobná.
Mezi těmito dvěma materiály však existují určité rozdíly. Každý z nich má své výhody a nevýhody, na které se pokusíme poukázat.
Výběr ekokůže a přírodní kůže je individuální volbou v závislosti na osobních preferencích a finančních otázkách a částce, kterou můžeme za daný produkt utratit.
Ekokůže – výhody, nevýhody, péče.
Materiál z ekokůže - samotný termín "eko" je spíše marketingovým trikem, protože ve skutečnosti máme co do činění se syntetickým materiálem, nejčastěji polyuretanem nebo polypropylenem. Výrobky imitující přírodní kůži jsou každým rokem stále oblíbenější, zejména mezi lidmi, pro které je dobré životní podmínky zvířat důležitou otázkou, a těmi, kteří hledají levnější ekvivalenty kožených výrobků.
Ekokůže na metráž je také dobrou volbou pro lidi, kteří začínají své dobrodružství s renovací nábytku.
Výhodou ekokůže je především odolnost. Je odolnější vůči vlhkosti nebo slunečnímu záření, které může odbarvit přírodní kůži. Ekologická kůže se také snadněji čistí a případné nečistoty lze snadno odstranit jemným čisticím prostředkem. Materiál z ekokůže je také mnohem levnější než přírodní kůže, takže si můžeme dovolit více oblečení, obuvi nebo doplňků.
Tento materiál má však také své nevýhody. Na rozdíl od přírodní kůže je umělá kůže nepropustná pro vzduch. Způsobuje, že se vlhkost zadržuje vedle pokožky, což může způsobit odřeniny nebo podráždění. Ekokůže má také tendenci praskat a drolit se. Tento proces lze samozřejmě správnou péčí oddálit, ale nelze jej zcela eliminovat.
Materiál z ekokůže se snadno udržuje. Určitě byste měli věnovat pozornost informacím uvedeným výrobcem na štítku. Obvykle však lze malé skvrny odstranit jemným hadříkem a jemným čisticím prostředkem. Materiál by měl být pravidelně impregnován, díky čemuž bude odolnější vůči vlhkosti. Pokud je velmi vlhká, sušení by mělo být prováděno při pokojové teplotě, protože ekokůže netoleruje vysoké teploty.
Přírodní kůže – výhody, nevýhody, péče.
Přírodní kůže pochází ze zvířat, především krav. Po vyjmutí se vyčistí, vyčiní, dýhuje a nakonec konzervuje. Po těchto procesech získáme vzhled, který známe z regálů obchodů. Kůže se získává dvěma způsoby - buď z jatek, kde se chovají zvířata na maso a kůže je jakýmsi vedlejším produktem, nebo z chovu krav určených na porážku pouze na kůže. Jeho získání je spojeno se smrtí zvířete, což se ne vždy děje humánním způsobem. To je jeden z hlavních důvodů, proč se někteří lidé vzdávají přírodní kůže.
Materiál z přírodní kůže má mnoho výhod. Jedná se především o odolný a extrémně odolný materiál. Správně opečovávané oděvy nebo kožené výrobky nám jistě budou dlouho sloužit. Přírodní kůže je mimořádně pohodlná na používání, protože zajišťuje cirkulaci vzduchu. Tělo dýchá, díky čemuž je růst bakterií, plísní nebo tvorba odděrek či odřenin prakticky nulová.
Nesmíme zapomenout ani na vzhled oblečení, doplňků nebo nábytku z přírodní kůže. Jedná se o elegantní, klasický a nadčasový materiál. Nevýhodou přírodní kůže je určitě její cena. Bunda, kabelka nebo boty z přírodní kůže jsou výdajem, který si ne každý z nás může dovolit. Přírodní kůže na metr se doporučuje pro renovaci a čalounění nábytku pro lidi se zkušenostmi, protože její nesprávné použití se může ukázat jako drahé.
Kromě toho, aby nám kožené výrobky sloužily po dlouhou dobu, je nutné o ně řádně pečovat a udržovat je. Vyplatí se pečlivě zkontrolovat prostředek, kterým vyčistíme případné nečistoty na oblečení nebo kabelce. Musí být určen pro přírodní kůži, jinak může způsobit její zničení, např. změnou barvy.
Materiál z přírodní kůže by měl být impregnován vhodnými přípravky. Tím se zvýší jeho pružnost a měkkost a podpoří se jeho přirozená odolnost proti vodě.
Eko kůže a přírodní kůže – co si vybrat?
To je samozřejmě velmi individuální záležitost. Záleží nejen na našem vkusu a požadavcích, ale také na velikosti naší peněženky nebo přístupu k tématům, jako je welfare zvířat nebo ekologie.
Bez ohledu na to, jaký materiál zvolíme, rozhodněme se pro nejlepší možnou kvalitu, protože ne každá přírodní kůže nebo ekokůže je stejně pečlivě vyrobená a odolná. Pamatujme také na správnou péči, aby nám oblečení nebo nábytek dlouho sloužily v dobrém stavu.
Abych to shrnul, ekokůže je metrážový syntetický materiál, který dokonale imituje přírodní kůži. Jeho výroba je však mnohem levnější a navíc nezahrnuje utrpení zvířat. Je tedy skutečnou alternativou nejen pro lidi, kterým záleží na zvířatech, ale také pro všechny, kteří nechtějí zatěžovat svůj rozpočet. Ekokůže je k dispozici za atraktivní cenu ve srovnání s přírodní kůží, která vyžaduje více práce ze strany výrobce. Náš internetový obchod s látkami navíc nabízí pouze kvalitní ekologickou kůži, takže se nemusíte bát o odolnost materiálu.